Kalevipoja muuseum

thumb-muuseum-keskm-6cf84750a28300eb981be32ec020e0fbAvatud:
1.aprill-31.oktoober   T-L  10.00-16.00
1.november-31.märts   E-R  10.00-16.00
Muul ajal ette ette broneerimisel kokkuleppel
Info ja broneerimine:
Email: muuseum@kalevipojakoda.ee
Tel: 5345 8343

Kalevipoja muuseum on asutatud 2001. a lõpul ja avatud alates 11. maist 2002. Muuseum asub Jõgevamaal Saare vallas Kääpa külas endises Saare koolimajas. Looduslikult paikneb muuseum Vooremaal Kalevipoja künnivagude vahel. Muuseumis on 12 teematuba. Kahes toas tutvustatakse Kalevipojaga seotud materjale: meie rahvuseepost ja selle autorite Faehlmanni ja Kreutzwaldi elulugusid ning loomingut; pilte ja kaarte legendidega seotud paikadest. Eestimaal; Kalevipoega kunstis; Eesti eepose erinevad väljaanded erinevates keeltes ja ka  teiste rahvaste eeposeid; lisaks suveniire, seinaplaate, vimpleid, märke, jm.

Haridustoas eksponeeritakse nii paikkonna kui kogu Eesti hariduselu ajalugu puudutavaid esemeid ja koolimööblit; käsitöötoa väljapanek hõlmab naiste käsitööd ja käsitöövahendeid; kodulootoas on välja pandud meie esinevanemate tööriistad, toidunõud ning mööbel ja talutoa nurgake. Eesti Vabariigi toa eksponaadid kajastavad Saare valla elanike tegevust ja seltsielu ning Punane tuba on näide Nõukogude ajast ja  vägivalla kasutamisest Saare valla inimeste suhtes Nõukogude võimu poolt. 2005. aasta kevadest on muuseumi ees muinasvärav ja aed.
Miks sai muuseumi nimeks Kalevipoja muuseum?

Põhjusi on mitmeid. On ju Jõgevamaa ja Saare vald tihedalt seotud Kalevipoja lugudega. Siin on Kalevipoja mõõk Kääpa jões, puhkepaigad, kivid, allikad, sood, künnivaod, hobuse jäljed jne. Kui Kalevipoeg hukkus just Kääpa jõe ääres, siis võib ju loota, et meie kangelane ärkab ellu just siin ja miks mitte muuseumi näol? Teisest küljest – on ju Kalevipoeg inspireerinud paljusid inimesi: kunstnikke, heliloojaid, lavastajaid, balletimeistreid, kirjanikke, luuletajaid. Ilmselt just see kõik mõjutas ja andis tõuke Kalevipoja muuseumi rajamisele.

Muuseumi hinnakiri:
Üliõpilased, õpilased, pensionärid: 1.-
Täiskasvanud: 2.-
Giiditeenus: 10.-