Kalevipoja muuseum

thumb-muuseum-keskm-6cf84750a28300eb981be32ec020e0fbMuuseumi maja on läbinud põhjaliku renoveerimise tänu EAS-i toetusele ja avame muuseumi uuesti suve hakul 2020 

Vanast majast on kogu koduloo ekspositsioon kolitud aita ja kasakamajja. Seal on võimalus uudistada vanu tööriistu, mööblit, nõusid jne.

Kes tahab aga piiluda Kalevipoja mõõka ja Kääpa jõge, siis see ei ole üldse kaugel. Näitame sulle suuna kätte või tuleme sinuga sinna kaasa. See on selline väike poolekilomeetrine jalutuskäik.

Info ja broneerimine:
E-post: muuseum@kalevipojakoda.ee
Tel: 528 9500

Kalevipoja muuseumi lugu:

Muuseum on asutatud 2001. a lõpul ja avatud alates 11. maist 2002. Muuseum asub Jõgevamaal Mustvee vallas Kääpa külas, endises Saare koolimajas. Looduslikult paikneb muuseum Vooremaal Kalevipoja künnivagude vahel. Kuni kevadeni 2018 oli muuseumis 12 teematuba. Kahes toas tutvustati Kalevipojaga seotud materjale: meie rahvuseepost ja selle autorite Faehlmanni ja Kreutzwaldi elulugusid ning loomingut; pilte ja kaarte legendidega seotud paikadest Eestimaal; Kalevipoega kunstis; Eesti eepose erinevaid väljaandeid erinevates keeltes ja ka teiste rahvaste eeposeid; lisaks suveniire, seinaplaate, vimpleid, märke, jm.

Haridustoas eksponeeriti nii paikkonna kui kogu Eesti hariduselu ajalugu puudutavaid esemeid ja koolimööblit; käsitöötoa väljapanek hõlmas naiste käsitööd ja käsitöövahendeid; kodulootoas oli välja pandud meie esinevanemate tööriistad, toidunõud ning mööbel ja talutoa nurgake. Eesti Vabariigi toa eksponaadid kajastasid endise Saare valla elanike tegevust ja seltsielu ning Punane tuba oli näide Nõukogude ajast ja vägivalla kasutamisest endise Saare valla inimeste suhtes Nõukogude võimu poolt. 2005. aasta kevadest oli muuseumi ees muinasvärav ja aed.

Miks sai muuseumi nimeks Kalevipoja muuseum?

Põhjusi on mitmeid. On ju Jõgevamaa ja endine Saare vald tihedalt seotud Kalevipoja lugudega. Siin on Kalevipoja mõõk Kääpa jões, puhkepaigad, kivid, allikad, sood, künnivaod, hobuse jäljed jne. Kui Kalevipoeg hukkus just Kääpa jõe ääres, siis võib ju loota, et meie kangelane ärkab ellu just siin ja miks mitte muuseumi näol? Teisest küljest – on ju Kalevipoeg inspireerinud paljusid inimesi: kunstnikke, heliloojaid, lavastajaid, balletimeistreid, kirjanikke, luuletajaid. Ilmselt just see kõik mõjutas ja andis tõuke Kalevipoja muuseumi rajamisele.

EAS rahuldas Sihtasutuse KALEVIPOJA KODA poolt 10.04.2017 esitatud taotluse projektile „Kalevipoja muuseumi arendamine”.

Projekti eesmärgiks on Kalevipoja muuseumi arendamisega luua Jõgevamaale atraktiivne eesti rahvuseepost  „Kalevipoeg” käsitlev muuseum. Projektitoetusega on renoveeritud muuseumi hoone ja loodud eepost kajastavad uued interaktiivsed ekspositsioonid ja virtuaalreaalsuse keskkond. On rajatud õppeklassid ning loodud Kalevipoja mänguhoov.

Virtuaalreaalsuse toas on kõigil võimalus tunda ennast Kalevipojana. Mida täpselt seal teha saab, selgub muuseumi avanedes.

Tänu renoveerimisele on muuseumimaja saanud endale täiesti uue sisu ja muutunud palju kaasaegsemaks. Püsiekspositsioon on loodud ainult Kalevipoja teemal. Näitusteruumis saab teha ka ajutisi näitusi, kus saab aeg-ajalt ka muid eksponaate näidata.

Lisaks saab tulevikus uues muuseumis korraldada ka seminare ja seda kahes avaras ruumis.

Projekti kogumaksumus on 1 451 446 eurot, millest toetuse saaja omafinantseering on 217717 eurot ja toetus on 1 233 729 eurot.

Renoveeritud Kalevipoja muuseum avatakse külastajatele suve hakul 2020

Toetaja on Euroopa Regionaalarengu Fond