Kalevipoja muuseum

thumb-muuseum-keskm-6cf84750a28300eb981be32ec020e0fbAvatud:
1.aprill-31.oktoober   T-L  10.00-16.00
1.november-31.märts   E-R  10.00-16.00
Muul ajal ette ette broneerimisel kokkuleppel

Info ja broneerimine:
E-post: muuseum@kalevipojakoda.ee
Tel: 528 9500

Kalevipoja muuseum on asutatud 2001. a lõpul ja avatud alates 11. maist 2002. Muuseum asub Jõgevamaal Saare vallas Kääpa külas endises Saare koolimajas. Looduslikult paikneb muuseum Vooremaal Kalevipoja künnivagude vahel. Muuseumis on 12 teematuba. Kahes toas tutvustatakse Kalevipojaga seotud materjale: meie rahvuseepost ja selle autorite Faehlmanni ja Kreutzwaldi elulugusid ning loomingut; pilte ja kaarte legendidega seotud paikadest. Eestimaal; Kalevipoega kunstis; Eesti eepose erinevad väljaanded erinevates keeltes ja ka  teiste rahvaste eeposeid; lisaks suveniire, seinaplaate, vimpleid, märke, jm.

Haridustoas eksponeeritakse nii paikkonna kui kogu Eesti hariduselu ajalugu puudutavaid esemeid ja koolimööblit; käsitöötoa väljapanek hõlmab naiste käsitööd ja käsitöövahendeid; kodulootoas on välja pandud meie esinevanemate tööriistad, toidunõud ning mööbel ja talutoa nurgake. Eesti Vabariigi toa eksponaadid kajastavad Saare valla elanike tegevust ja seltsielu ning Punane tuba on näide Nõukogude ajast ja  vägivalla kasutamisest Saare valla inimeste suhtes Nõukogude võimu poolt. 2005. aasta kevadest on muuseumi ees muinasvärav ja aed.
Miks sai muuseumi nimeks Kalevipoja muuseum?

Põhjusi on mitmeid. On ju Jõgevamaa ja Saare vald tihedalt seotud Kalevipoja lugudega. Siin on Kalevipoja mõõk Kääpa jões, puhkepaigad, kivid, allikad, sood, künnivaod, hobuse jäljed jne. Kui Kalevipoeg hukkus just Kääpa jõe ääres, siis võib ju loota, et meie kangelane ärkab ellu just siin ja miks mitte muuseumi näol? Teisest küljest – on ju Kalevipoeg inspireerinud paljusid inimesi: kunstnikke, heliloojaid, lavastajaid, balletimeistreid, kirjanikke, luuletajaid. Ilmselt just see kõik mõjutas ja andis tõuke Kalevipoja muuseumi rajamisele.

Muuseumi hinnakiri:
Üliõpilased, õpilased, pensionärid: 1.-
Täiskasvanud: 2.-
Giiditeenus: 10.-

 

EAS rahuldas Sihtasutuse Saare valla kultuuri- ja turismikeskus KALEVIPOJA KODA poolt 10.04.2017 esitatud taotluse projektile „Kalevipoja muuseumi arendamine”.

Projekti eesmärgiks on Kalevipoja muuseumi arendamisega luua Jõgevamaale atraktiivne eesti rahvuseepost  „Kalevipoeg” käsitlev muuseum. Projektitoetusega renoveeritakse muuseumi hoone ja luuakse eepost kajastavad uued interaktiivsed ekspositsioonid ja virtuaalreaalsuse keskkond. Rajatakse õppeklassid ning täiendatakse Kalevipoja teemaparki.

Projekti kogumaksumus on 1 451 446,91 eurot, millest toetuse saaja omafinantseering on 363 656,88 eurot ja toetus on  1 087 790,03 eurot.

Renoveeritud Kalevipoja muuseum avatakse külastajatele 2019.a. suvel.

Toetaja on Euroopa Regionaalarengu Fond