Muuseumil tuhat täis!

Jõgevamaal Kääpal avatud Kalevipoja muuseumis käis esimese 12 päevaga juba üle tuhande uudistaja.

Kalevipojale pühendatud ekspositsiooni näidati vanas Saare koolimajas ka varem, ent nüüd sai kogu maja tänu Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusele uue kuue ning sisu. Muuseumist ei puudu interaktiivsed eksponaadid, virtuaalreaalsus, filmid, audiolahendused ning mitmesugused mängud.

Sihtasutuse Kalevipoja Koda juhi Annika Orase sõnul on esimesed päevad Kääpale toonud väga palju rahvast. Tema sõnul vaimustuvad külastajad just ootamatutest tehnoloogilistest lahendustest. Nii on spetsiaalselt muuseumile tehtud virtuaalreaalsuse abil põrgu väravates Vanapaganaga võitlust pidanud ka üle 80-aastased muuseumikülalised, lastest rääkimata.

„Paljud pole selliseid interaktiivseid elemente kunagi näinud ja veel vähem katsuda saanud,“ nentis Annika Oras. „Seda huvitavam on nende abil meie rahvuseepost avastada.“

Muuseum on eriline ka seetõttu, et külastajatel tuleb seal kanda susse. Kuna Kalevipoja Koda on saanud juba kahele teenusele EHE märgise, siis jätkatakse sama loodussäästliku visiooniga uuenenud muuseumis. “Oleme saanud susside kohta väga positiivset tagasisidet, kuigi kartsime, et äkki hakkavad inimesed nurisema,” nentis Annika Oras. Kellel oma vahetusjalatseid kaasas ei ole, saavad jalavarjude otsa tõmmata spetsiaalsed muuseumi sussid, mis hiljem pestakse ja taas kasutusele võetakse.

Muuseumi ekspositsiooni lõid üheskoos näituste arendamisega tegelev stuudio TM Development ja disainibüroo Laika Belka & Strelka. Nii olid projekti kaasatud mitmed teadlased ja kunstnikud. Maru VR Productions pani muuseumi jaoks kokku uudse lahenduse, mis annab võimaluse 15-20 minuti jooksul virtuaalselt Eesti eeposekangelaseks kehastuda.

Peagi valmib muuseumis vaatamiseks spetsiaalne linateos, mis võtab “Kalevipoja” eepose sündmused kokku. Selle autoriteks on populaarse “Vanamehe filmi” tegijad.

Kalevipoja Koda töötab augusti lõpuni täistuuridel. Igapäevaselt on avatud nii uus muuseumihoone, mänguhoov kui seikluspark. Annika Orase sõnul tõotab tulla aktiivne ka sügis, sest muuseumi vastu tunnevad huvi juba mitmed koolid. “Kevadised ekskursioonid jäid tänavu tegemata ja nii tasub klassidega kindlasti meile külla tulla,” lisas ta.