Kooli või klassiga muuseumis

Kooli- ja klassiekskursioonid moodustavad muuseumi külastajatest suure osa. Eepos „Kalevipoeg“ on Eesti kõige tõlgitum teos, loomulik osa haridusprogrammist ning nüüd saab seda avastada väga kaasaegsel moel.

Muuseumi ekspositsiooni lõid üheskoos näituste loomise ja arendamisega tegelev stuudio TM Development ja disainibüroo Laika Belka & Strelka. Nii olid projekti kaasatud mitmed teadlased ja kunstnikud. Näitus lähtub mõttest, et Iga põlvkond ja üksikisik peab saama luua eeposest ja rahvuskangelasest oma tõlgenduse, nii saab tagada “Kalevipoja” elujõulisuse.

Et “Kalevipoeg” on pakkunud inspiratsiooni paljudele Eesti kunstnikele, saab muuseumis imetleda ka nende töid. Oma osa muuseumis on kohaliku piirkonna elanikel, kes lugesid audioraamatuna sisse täispika “Kalevipoja” teksti. Sedagi saavad muuseumis kõik kuulata.

Omaette tõmbenumbriks on spetsiaalselt Kalevipoja muuseumile valminud virtuaalreaalsus. Maru VR Productions lõi täielikult renoveeritud muuseumi jaoks uudse lahenduse, mis annab võimaluse umbes 15 minuti jooksul Eesti eeposekangelaseks kehastuda. Virtuaalreaalsus lubab inimestel läbi elada asju, mida päris elus ei saa ja nii õnnestub muuseumi külalistel käia Kalevipoja nahas ära põrgus ja võidelda Vanapagana endaga.

Veel valmis muuseumis vaatamiseks spetsiaalne linateos, mis võtab “Kalevipoja” eepose sündmused kokku. Selle autoriteks on noorte hulgas väga populaarse “Vanamehe filmi” tegijad. Tõsi, muuseumi jaoks tehtud filmis kasutatakse lisaks animatsioonile ka teisi tehnikaid.

Kuna Kalevipoja Koda on saanud juba kahele teenusele EHE märgise, siis jätkatakse sama visiooniga ka uuenenud muuseumis. Nimelt on muuseumil külastajatele suur palve käia muuseumis sokkides või kasutada muuseumi enda erilisi susse, et keskkonda hoida.

Lisaks muuseumile sai Kalevipoja Koda juurde mänguhoovi. Seal saab oma silmaga näha, kui suured võisid näiteks olla Kalevipoja tööriistad või tema mööbel. Kõik need esemed on mänguhoovis muutunud omamoodi atraktsioonideks, millel saab turnida, kiikuda või niisama ilusat ümbrust nautida. Mänguhoovis seisab ka kaks uhket palkhoonet – väga vana kasakamaja ning uuem ait. Nendest leiab koduloo ekspositsiooni, kus näha vanu nõusid, töövahendeid, mööblit ja palju muud.

Ideid kooliõpilaste aja sisustamiseks Kalevipoja Kojas:

  • Ekskursioon giidiga muuseumis
  • Teadmiste kontroll ringkäigu lõpus
  • Eritundide läbiviimine muuseumi seminariruumis või rahvamajas
  • Loodustund koos Vahur Sepaga
  • Kodulootund mänguhoovi hoonetes
  • Koolipäev Kääpal – muuseumikülastus ja koostöös kooliga eritunnid

Koolidele ja klassidele pakub Kalevipoja muuseum võimaluse grupibroneeringuteks. Selleks saab  oma soovid saata e-posti teel aadressile info@kalevipojakoda.ee või siis täita väljad siin.